PageOne

Just Another Styleshout Template

Area51 Sıkça Sorulan Sorular.

Buradaki içerik Area 51 Frequently Asked Questions sayfasının Türkçe çevirisidir.

"Area 51" Nedir?

Area 51

Area 51, Stack Exchange Ağı oluşturmaya yarayan bir bölgedir. Uzman kişilerin, aynen Stack Overflow gibi işleyen yeni Soru&Cevap (S&C) siteleri kurmak için bir araya geldikleri yerdir. Burada:

Biri harika bir site önerdi. Sürece nasıl dâhil olabilirim?

İyi bir S&C sitesinin, birçok destekçiye ihtiyacı vardır; bu yüzden kullanıcılardan arkadaşlarını davet edip topluluk oluşturmaya yardım etmeleri istenir. Sürekli katılım çok çok önemlidir, çünkü önerinin her bir aşamasına dahil olmanın farklı yolları vardır.

 1. Takip edin ve topluluğun şekillendirilmesine yardım edin! Eğer önerilen bir siteyle ilgileniyorsanız, "Takip et!" linkine basın. Örnek sorular önerip sonra da bu soruların siteye uygun sorular olup olmadığını oylayarak, bu toplulukları şekillendiriyoruz. Soruları ilginç bulursanız artı oy, aksini düşünürseniz eksi oy verebilir, eğer sorunun bu topluluğa yeterince uygun olmadığını düşünürseniz soruyu kapatabilirsiniz. Sorabileceğiniz ya da sitede cevaplanmasını istediğiniz soruları sorun, sorulan diğer sorulara da yorum yapın ve oy verin. En az 10 soruda net puanınız (artı puanlarınızla eksi puanlarınız toplandıktan sonra) 10'un üzerine çıktığında sorunuz "tanımlanmış" kabul edilecektir. 

  Cevapların geliştirilmesi ya da arttırılması için kendi sorularınıza da yorum yapabilirsiniz. Bütün olarak teklifle ilgili daha detaylı görüşmeler ve tartışmalar için ayrı bir Tartışma Alanı bulunmaktadır. Yeni tartışma başlatmak için sorunun üzerindeki "yeni tartışma oluştur" linkine tıklayın.

  Site bir sonraki aşamaya geçtiğinde, bu gelişme size bildirilecektir. Sitenin tanımlama aşaması bittikten sonra, "Taahhüt" aşamasına geçilir ve bu aşamada site yeterli sayıda potansiyel kullanıcının desteğini almaya çalışır. Eğer önerilen sitenin yeterli takipçisi yoksa site kurulmaz.

 1. Taahhüt edin! Bir öneri "Taahhüt" aşamasına geldiğinde, sitenin kurulması için bir dilekçe yayınlayacağız. İlk günler kritiktir; sitede aktif bir topluluk oluşturabilmek için, site ile ilgilenen kullanıcılardan, adlarını yazarak öneriyi dijital ortamda imzalamaları istenir. Ad ve soyadınız her zaman gizli kalacaktır, fakat isterseniz taahhütte bulunanlar listesinde kullanıcı adınızın yanında gösterilmek üzere bilgiler ekleyebilirsiniz. Taahhüdünüzü yerine getireceğinizden emin olmak adına, aynı anda en fazla 3 siteye taahhüdünüz bulunabilir.

  Birkaç soru sorup cevaplayarak yeni bir sitede taahhüdünüzü yerine getirdikten sonra başka bir site için taahhütte bulunabilirsiniz. Eğer çok aktifseniz, Genel Beta'nın ikinci gününden itibaren yeni bir taahhütte bulunabilirsiniz; yeterince aktif değilseniz, Genel Betanın sonuna kadar yeniden taahhüt veremezsiniz.
 2. Beta. Belki de en önemli aşamadır. Bu, "deneme" tabanında kurulan, yaşayan, gerçek bir sitedir. Bu aşamaya erken katılım önemlidir; çünkü ilk sorular uzun süreliğine sitenin konusunu ve tarzını belirler. Ayrıca bu, sitenin Twitter, bloglar ve e-posta yoluyla mümkün olduğunca duyulduğu ve yayıldığı dönemdir. Eğer insanlar siteye alışamazsa, site silinecektir. Her sitenin iki bölümü olur ve bu iki bölümün kendi URL'leri vardır: 

  • başlık-adı.stackexchange.com: Bu, soruların sorulduğu, cevaplandığı, etiketlendiği, yeniden düzenlenip oylandığı kısımdır. Beta site geçici olarak kabataslak bir tasarımla başlar; kesin tasarımı ise beta aşaması bittiğinde seçilir.
  • meta.başlık-adı.stackexchange.com: Sitede sitenin kendisi ile ilgili konuşmak istemediğimizden her sitenin bir de meta tartışma alanı vardır. Burada soruların siteye uygun olup olmadığı, hangi etiketlerin kullanılacağı gibi konular tartışılır. Meta siteye, ana sitenin her sayfasında üst kısmında yer alan "meta" linkiyle de ulaşabilir, burada site ile ilgili kararlar alınmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Nasıl yeni bir site açarım?

Eğer uzmanlık alanınızla ilgili bir Stack Exchange sitesi yoksa, siz önerin! Stack Exchange sitelerini oluşturmak ve kullanmak ücretsizdir. Tek istediğimiz, düzenli olarak siteye girip, sorular soracak ve soruları cevaplayacak istekli ve gayretli bir uzman grubunun olması.

Stack Exchange sitelerinin oluşumu demokratik ve topluluk tarafından yürütülen bir süreçtir; fakat bu Area 51 kullanıcılarının hepsinin kurulacak site ile ilgili fikrinizi beğenmesi gerektiği anlamına gelmez. Bu anlayışın amacı, sorularınızın kısa sürede güzel cevaplar almasını sağlamak için yeterli büyüklükte bir kullanıcı topluluğu oluşturmaktır. Siteniz için destek toplarken diğer uzmanlara ulaşın; böylece blog yazarları, konuyla ilgili kişiler ve destek grupları, konu ile ilgili en zor sorulara, dünyanın her yerinden bu ağa katılan ve sitenin amacına uygun olan bir uzman topluluğu tarafından verilen cevaplardan yararlanabilsin.

Kurmak istediğim site, zaten açılmış ya da bir sitenin içeriğine çok benziyor diyorsanız!

Bir site daha büyük bir sitenin parçası olarak benimsenmişse, genellikle küçük, bağımsız bir site olmasındansa böyle kalması tercih edilir. Aşağıdaki durumlardan biri söz konusuysa, X sitesi bağımsız bir site olmayacak, Y sitesinin altında yer alacaktır:

 1. X'teki soruların hemen hepsi Y sitesinin konularına dâhilse
 2. Mevcut bir Y sitesinin X diye bir etiketi varsa ve genel olarak kimsenin mevcut siteden ve etiketten bir şikâyeti yoksa
 3. Eğer oluşturacağınız kitle, olası soruları cevaplayabilecek sayı ve nitelikte uzmanı barındıramayacaksa
 4. Y sitesinde arada sırada da olsa X hakkında sorular soruluyorsa ve sitenin kullanıcıları bu durumdan memnunsa

Daha detaylı bilgi için blogdaki Merging Season başlıklı gönderiyi okuyabilirsiniz.

Stack Exchange'in kullanıcılara maliyeti nedir?

Bir Stack Exchange sitesi oluşturmak ücretsizdir. Creative Commons lisansı, soru ve cevaplara erişimin, bunlara başvurmanın, bu bilgileri (kaynağına atıfta bulunarak) yeniden kullanmanın ve paylaşmanın… sonsuza kadar ücretsiz olacağını taahhüt eder.

Stack Exchange siteleri için "beyaz etiket" ya da abonelik barındırma hizmeti sunuyor musunuz?

Maalesef artık abonelik hizmeti sunmuyor, Stack Exchange sitelerini barındırmak için yazılım lisansı da vermiyoruz. Stack Exchange siteleri, sadece Area 51'de demokratik şekilde ve topluluk tarafından yürütülen bir süreçle yaratılabilir. "Beyaz etiket" hizmetleri ya da ortaklık vasıtasıyla yeni siteler yaratmak için Area 51'i devre dışı bırakma yetkisi sunmuyoruz.


Ürünümü desteklemek için Stack Exchange'i kullanabilir miyim?

Stack Exchange, sahip olduğunuz bir S&C sitesi için özel bir etiket hizmeti sunmaz. Uzmanlık alanınıza uygun bir S&C sitesi kurabilirsiniz. Uzmanlardan oluşan bir topluluğun kurucusu olmak, büyük bir görünürlük ve güvenilirlik sağlayabilir; fakat Stack Exchange, kurumlar ya da kişiler için değil, tüm İnternet kitlesi içindir.

Bir siteyi önerdikten sonraki aşamalar nelerdir?

Bir site, genel kullanıma açılmadan önce birkaç aşamadan geçer. Her bir aşama siteyi geliştirip kitle ve destek oluşturmak için tasarlanmıştır.

 1. Siteyi destekleyenler, siteyi konusunun ne olup olmadığını tanımlamak için örnek sorular önerip bunları tartışır.
 2. Siteye yeterli katılım olacağının garantilenebilmesi için kullanıcılar siteye katılacaklarını taahhüt eder — amacımız hayalet şehirler oluşturmak değil, aktif ve işlevsel bir site kurmaktır.
 3. Site, önce bir beta periyodu için kullanıma açılır; burada amaç sitenin sorularla beslenmesi, Sık Sorulan Sorular bölümünün oluşturulması, geçici moderatörlerin belirlenmesi ve tasarımının incelenmesidir.
 4. Bir site yeterli kitleye ulaşırsa, Stack Exchange Ağının tam üyesi olur.

Eğer bir teklif mevcut kitlesini kaybederse, yeniden değerlendirilebilir ya da benzer önerilerle birleştirilebilir. Sitede bir ay boyunca herhangi bir aktivite görülmezse, öneri silinebilir. Silinen öneriler daha sonra yeniden önerilebilir; fakat bunun için daha aktif bir kitle ve yeterli taahhüdün toplanabilmesi gerekir.

İyi bir soru nasıl sorulur?

Sitenizdeki sorular, sitedeki kitle hakkında da çok fikir verir. Uzmanları çekebilmek için, diğer S&C sitelerinde de bulunabilecek temel sorular yerine, ilginç ve zorlayıcı sorular olmalı; bunun profesyonel bir site olduğunu açıkça belli olmalıdır.

Her bir öneri başına sadece 5 soru oluşturabilirsiniz, bunun amacı soru sorarken en iyilerini seçmeniz ve başkalarının sorularına da yer bırakmaktır. Eğer gerçekten eklemek istediğiniz yeni bir sorunuz varsa, onu ekleyebilmek için önce diğerlerinden birini silmeniz gerekir.

İtibar (reputation) nedir?

İtibar, tüm Area 51 kitlesinin size ne kadar güvendiğini (çok) kabaca ölçen bir birimdir. İtibar size verilen değil, diğer kullanıcıları konuştuğunuz konu hakkında bilgi sahibi olduğunuza inandırarak sizin kazandığınız bir değerdir.

İlk 50 itibar puanınızı e-posta adresinizi onaylayarak kazanırsınız. Bu itibar puanı, öneriler ve örnek sorular oluşturmanızı sağlar.

Güzel öneriler ve örnek sorular oluşturarak daha çok itibar puanı kazanın. Eğer diğer kullanıcılar katkılarınızı beğenirse, siz:

Öneriniz takip ya da taahhüt edilirse +5
Sorunuza artı puan verilirse (yararlı) +5
Sorunuza eksi puan verilirse (yararlı değil) -2


puan elde edersiniz.

Her kullanıcı, öneri başına 5 soru için artı puan verebilir. Ayrıca bir kullanıcı tüm Area 51 önerilerinde günlük — artı ve eksi toplam — en fazla 30 oy kullanabilir. Her kullanıcı günlük en fazla 200 itibar puanı kazanabilir.

Bir öneri taahhüt aşamasına girdiğinde, kullanıcıları öneriye davet ederek itibar puanı kazanabilirsiniz:

Davet ettiğiniz, onaylanmış e-posta adresi olan bir kullanıcı, öneri için taahhütte bulunduğunda +5 puan kazanırsınız.

Bir öneri beta aşamasına girdikten sonra, taahhüdünüzü yerine getirdiğinizde ya da davet ettiğiniz kullanıcı kendi taahhüdünü yerine getirdiğinde en yüksek itibar puanını kazanırsınız. Dahası, bu ekstra itibar puanları günlük azami itibar puanınıza dâhil edilmez:

Taahhüdünüzü yerine getirmek +50
Davet ettiğiniz, onaylanmış e-posta adresi olan bir kullanıcının taahhüdünü yerine getirmesi +25


Kazandığınız itibar puanları ve Area 51 size bazı ek ayrıcalıklar sağlar:

25 Örnek sorular önerebilirsiniz
50 Öneriler oluşturabilirsiniz
50 Sorulara artı oy verebilirsiniz
50 İşaretleme yapabilir ve örnek sorular hazırlayabilirsiniz
50 Örnek sorulara yorum yazabilirsiniz
150 Sorulara eksi puan verebilirsiniz
150 Soruları kapamak ya da yeniden açmak için oy verebilirsiniz
250 Önerilerinizi kapamak ya da yeniden açmak için oy verebilirsiniz
1000 Diğer kişilerin önerilerini ve örnek sorularını düzenleyebilirsiniz
1000 Oy sayaçlarını görebilirsiniz
2000 Herhangi bir teklifi kapatmak ya da yeniden açmak için oy verebilirsiniz
10000 Soruları ve kapatılan teklifleri silebilir; moderatör araçlarına erişebilirsiniz.


1 itibar puanınız dahi olsa, kendi gönderilerinize her zaman yorum yapabilirsiniz.

The community does. İtibar puanı dağılımları açısından, yüksek itibar puanlı kullanıcılarla ♦ moderatörler arasında çok az bir fark bulunmaktadır. Area 51'i yönetenin bizler değiliz, ilgili kitle olduğuna inandığımızdan, bu kasıtlı olarak korunmuş bir özelliktir.

Stack Exchange Ağı'ndaki diğer sitelerde kazandığım itibar puanları ne olacak?

Eğer başka bir sitedeki ortak hesabınızda 200'den fazla itibar puanınız varsa, bonus olarak bir seferlik 100 itibar puanı kazanırsınız ve toplam itibar puanınız, kullanıcı bilgi kutunuzda görülür. Böylece diğer kullanıcılar da tüm ağdaki başarılarınızı bir bakışta görebilir.

Önerilen siteler için çabanız size Area 51 itibar puanı kazandırır. Önerilen siteler beta'ya geçtiğinde, Area 51'deki itibar puanınız Area 51'de kalır.

Kullanıcılar nasıl öneriliyor?

Bir arkadaşınızı davet ederken, açılan Paylaş (Share It) penceresindeki özel gönderme linkini vermeyi unutmayın. Eğer bir kullanıcı sizin gönderdiğiniz link aracılığıyla siteye taahhütte bulunursa, siz siteyi öneren kişi olarak kaydedilirsiniz. Davet ettiğiniz kişilerin e-posta adreslerini onayladıklarından emin olun, yoksa taahhütleri geçerli olmayacaktır.

Sitenin adı neden Area 51?

Küçük uzaylıları seviyoruz da ondan.

Çizimler kime ait?

Area 51'deki tüm illüstrasyonlar, Terry Colon'a ait. Site düzenlemesi ve görsel tasarım ise Jin Yang'ın eseri.

Sorularım bitmedi!

Sorularınız Area 51 ile ilgiliyse, lütfen Area 51 Tartışma Alanı'nda sorun. Eğer genel olarak Stack Exchange ile ilgili sorularınız varsa, o zaman Stack Exchange'in kendisi ile ilgili bir Stack Exchange sitesi olan meta.stackoverflow.com'a buyurun. İki durumda da biri sizin aklınızdaki soruyu çoktan sormuş olabilir, bunu kontrol etmeyi de unutmayın.
Back to Top